Uygulama Kılavuzu
Sticker’ınızı satın aldınız ve artık uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Dikkat ve özenle çalışıldığında herkes bu uygulamayı başarı ile sonuçlandırabilir, daha da önemlisi bu eğlenceli aktiviteden siz de çok keyif alacaksınız. Büyük Sticker’ları uygularken bir arkadaşınızdan yardım almanız işinizi kolaylaştırabilir.

Sticker yukarıdaki gibi tabakalar halinde size ulaşır. 

A : Transfer bandı
B : Taşıyıcı kağıt
C : Sticker 

Öncelikle Sticker’ın uygulanacağı yüzeyin sıcaklığının çok düşük ya da çok yüksek olmamasına (15-30 C) özen göstermelisiniz. Bu, hem ürünün yüzeye uyumunu iyileştirmekte hem de uygulamayı kolaylaştırmaktadır. Rüzgarsız ve toz olmayan bir ortam da size bu konuda katkı sağlayacaktır.

Adım 1 Yüzeyin Temizlenmesi : Yüzeyde toz, kir ve yağ olmamalıdır. Bunların varlığı malzemenin olması gerektiği gibi yüzeye tutunmasını önler ve bir süre sonra yüzeyden ayrılmasına sebep olur. Yüzeyin temizlik işlemi için uygulama yüzeyine uygun kalıntı bırakmayan bir deterjan kullanabilirsiniz. 

Adım 2 Sticker’ın Konumunun Belirlenmesi : Sticker’ı uygulayacağınız yerin belirlenmesi estetiğe doğrudan katkısı olması sebebi ile belki de en önemli aşamadır. Göz kararı bir konum belirlemek çoğu zaman daha kolaydır. Ancak bir şerit metre kullanarak ve ölçü ile çalışarak en iyi sonuca ulaşırsınız. Tam olarak yeri belirlediğinizde uygulamanıza engel olmayacak şekilde yardımcı bir bant ile Sticker’ı bu konuma sabitleyin.

Adım 3 Taşıyıcı Kağıdın Çıkarılarak Sticker’ın Uygulanması : Sticker boyutu çok küçük ise taşıyıcı kağıt tamamen çıkarıldıktan sonra transfer bandı grafiğin ölçülerine bağlı olarak üst ya da yan kısmından yüzeye tutturulur ve Sticker hava kabarcığı kalmayacak şekilde ragle ile adım adım uygulanır.

Eğer Sticker yukarıdaki örnekteki Sticker gibi kolayca uygulanabilecek kadar küçük değilse nasıl uygulama yapılır? 2 farklı yöntem uygulayabilirsiniz;

1. Tek taraftan sabitleme yöntemi; Sticker tek taraftan (üst ve ya yan) yardımcı bir bant ile uygulama yüzeyine sabitlenir. Taşıyıcı kağıt bu sabitlenen taraftan itibaren yavaş yavaş çekilirken açığa çıkan transfer bandı ve dolayısı ile üzerindeki grafiğimiz de yüzeye ragle ile adım adım uygulanır.

2. Ortadan sabitleme yöntemi; Bu yöntemde ürün sabitlendiği konumda ortadan şekilde görüldüğü gibi tekrar boylu boyunca bantlanır. Burada amaç uygulamayı 2 aşamaya dönüştürerek sadeleştirmektir. Önce tek tarafın taşıyıcı kağıdı açılarak kesilir. Kesilen kısım yardımcı bant seviyesinden başlayarak adım adım ragle ile yüzeye uygulanır. Daha sonra ortadan sabitlemede kullanılan bant sökülerek Sticker’ın kalan kısmı taşıyıcı kağıt yavaşça çekilerek uygulanır. Son olarak uygulanan grafiğin üzerinden ragle ile tekrar geçerek malzemenin yüzeye iyice yapışmasını sağlamış olursunuz.

Adım 4 Transfer Bandının Sökülmesi : Sticker’ı başarı ile uyguladıktan sonraki adım transfer bandının çıkarılmasıdır. Bunu yaparken bant yüzeyden 180 açı ile yavaşça çekilmelidir. Böylece grafiğimiz içerisinde hava kabarcığı oluşmasının ya da istenmeyen şekilde yüzeyden ayrılmanın önüne geçilmiş olur. Eğer kapıların ve ya diğer parçaların birleşme hatlarının üzerine uygulama yaptıysanız transfer bandını sökmeden önce bu kısımları maket bıçağı ile kesmeniz gerekecektir. Böylece transfer bandını parçalar halinde daha kolay sökmüş de olursunuz.

Adım 5 Son Dokunuş : Son olarak yüzeyde kalan grafik incelenerek varsa yapışmayan noktalar ve ya hava kabarcıkları ragle ile uzaklaştırılır. Gerekirse inatçı hava kabarcıkları bir iğne ucu ile patlatılarak ragle ile kolayca yok edilebilir.


Sıkça Karşılaşılan Problemler

Sticker yüzeye yapışmıyor? Yüzey gerektiği gibi temiz olmayabilir. Tozlu, yağlı ve ya çözücü madde kalıntıları yüzey ile sticker arasında engel yaratıyor olabilir. Çok sıcak ya da soğuk bir yüzeye mi uygulama yapıyorsunuz ya da yüzey ıslak ve nemli mi? Uygun şartlara sahip olmayan bir yüzeye uygulama yapıyor olabilirsiniz.

Sticker yüzey detaylarına uyum sağlamıyor? Eğer Sticker’ı kompleks yüzey detaylarına uyum sağlamaya zorluyor ve başarılı olamıyorsanız bu malzemenin cast folyo olmamasından kaynaklanıyordur. Sticker malzemesi düz ve düze yakın kompleks olmayan sürekli yüzeylere uygundur. Cast malzeme karakteri ve uygulama şekli farklıdır.

Sticker transfer bandına geçmiyor? Sticker transfer bandına geçmiyor ve taşıyıcı kağıt üzerinde kalma eğilimi gösteriyorsa ürünü düz bir yüzeye yatırın ve ragle ile grafik üzerinden geçerek transfer bandına tutunmayı engelleyen boşluk varsa giderin. Bu işlemden sonra taşıyıcı kağıdı ayırırken mümkün olduğunca yüzeyle 180 açı yapacak şekilde ve yavaşça çekiniz.